polski
english
español
português
français
deutsch
italiano

Aktualności

  • Nieprzerwany pobyt, a uzyskanie polskiego obywatelstwa

    Prawo polskie przewiduje możliwość nabycia szeregu istotnych uprawnień dla osób przebywających w sposób nieprzerwany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez określony czas. Przede wszystkim daje możliwość uzyskania przez obywatela UE prawa stałego pobytu (co do zasady po 5 latach nieprzerwanego pobytu z uwzględnieniem dodatkowych przesłanek). Fakt nieprzerwanego pobytu stanowi również bardzo istotną przesłankę mogącą pomóc w uzyskaniu przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego. Jeśli zatem od pewnego czasu zamieszkujesz lub nieprzerwanie przebywasz na terytorium RP i zamierzasz ubiegać się o obywatelstwo polskie, być może ułatwi Ci to jego uzyskanie.

    Ustawa o Obywatelstwie Polskim w rozdziale 4 reguluje sposób na zostanie obywatelem polskim, jakim jest uznanie za obywatela polskiego. Metoda ta polega na tym, że osoba ubiegająca się o uzyskanie obywatelstwa musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu (wojewody właściwego ze względu jej miejsce zamieszkania). Organ ten następnie wydaje decyzję o uznaniu za obywatela polskiego, jeśli zostaną wykazane określone przesłanki – zasadniczo chodzi tu o potwierdzenie posiadania prawa stałego pobytu/zezwolenia na pobyt stały i nieprzerwanego przebywania na terytorium RP przez określony czas. Ustawa przewiduje kilka kategorii osób mogących uzyskać taki wniosek. W szczególności należy wskazać:

    • cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, który posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;
    • cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie i legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 10 lat, który posiada zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawo stałego pobytu oraz posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego;

    Dodatkowo, ustawa przewiduje skrócenie wymaganego czasu nieprzerwanego pobytu i złagodzenie wymogów co do dochodów i lokalu mieszkalnego w razie pozostawania w związku małżeńskim z obywatelem polskim, nie posiadania żadnego obywatelstwa, potwierdzenia polskiego pochodzenia lub posiadania Karty Polaka. Specjalny tryb został również przewidziany dla małoletnich, których co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim. Należy pamiętać, że dla wszystkich osób, z wyjątkiem małoletnich ustawa wymaga poświadczenia znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1.

    Podstawowym kryterium jest zatem (poza przesłankami dodatkowymi) potwierdzenie, że osoba ubiegająca się o uznanie za obywatela polskiego faktycznie przebywała na terytorium RP w sposób nieprzerwany przez określony czas, jak również wykazanie posiadania przez nią określonej odmiany prawa stałego pobytu.



pomoc prawnika

Warszawa

02-796 Warszawa, ul. Wąwozowa 11, piętro 3

email

Szukaj na tej stronie