Orzeczenia sądów:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2017 r. II OSK 586/16
Pojęcie narodowości nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem obywatelstwa. Obywatelstwo rozumiane jest jako stosunek prawny, który zakłada istnienie dwóch wzajemne oddziaływujących na siebie podmiotów relacji - jednostki i państwa. Należy podkreślić, że pojęcia obywatelstwa różni się od pojęcia narodowości, jest związane z wewnętrznym przekonaniem przynależności do określonej grupy narodowościowej. Już w samej definicji obywatelstwa został zawarty aspekt, który powoduje, że nie można go utożsamiać z pojęciem narodowości tj. nie wskazuje ono na pochodzenie etniczne tej osoby i jest niezależne od jej narodowości. Nie można zatem przyjąć, że dziecko obojga rodziców deklarujących w sposób bezsporny narodowość (...) będzie posiadać narodowość polską.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2015 r. IV SA/Wa 1770/14
Zgodnie z art. 4 pkt 2 cyt. ustawy, obywatelstwo polskie traciły osoby zamieszkałe za granicą (w tym również na byłym terytorium II RP a obecnie b. ZSRR) jeżeli były narodowości (...). W dniu 8 maja 1958 r. zaczęła obowiązywać Konwencja między Rządem PRL i Rządem ZSRR w sprawie uregulowania obywatelstwa osób o podwójnym obywatelstwie, podpisana w Warszawie 21 stycznia 1958 r. Konwencja ta ostatecznie uregulowała kwestie posiadania obywatelstwa polskiego przez osoby zamieszkałe na terytorium ZSRR, które posiadały obywatelstwo polskie w dniu 31 sierpnia 1939 r.
II OSK 738/13 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie
Z samego faktu udzielenia chrztu w parafii grecko-katolickiej, znajdującej się na terenie Polski, nie wynika ani narodowość polska, ani pochodzenie polskie osoby ochrzczonej.
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2011 r. III SW 155/11
Obywatelstwo polskie utraciły wszystkie osoby bez względu na ich narodowość, które w dniu 31 sierpnia 1939 r. miały obywatelstwo polskie, a w dniu wejścia w życie ustawy z 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim, tj. w dniu 19 stycznia 1951 r. mieszkały stale za granicą, jeżeli w związku ze zmianą granic Państwa Polskiego nabyły zgodnie z umową międzynarodową obywatelstwo innego państwa. Przepis ten dotyczy utraty obywatelstwa polskiego przez mieszkańców terytorium Państwa Polskiego objętych zmianą suwerenności państwowej na podstawie umów międzynarodowych zawartych przez Polskę przed dniem wejścia w życie ustawy z 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim. Choć ustawodawca nie określił wyraźnie tych umów, to niewątpliwie chodzi tu o tereny wschodnie Polski, na których zmiana suwerenności państwowej została prawnie dokonana w umowie z 16 sierpnia 1945 r. o polsko-radzieckiej granicy państwowej (Dz. U. z 1946 r. Nr 2, poz. 5).
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 września 2011 r. II OSK 1965/10
Obywatelem polskim nie jest osoba, która wprawdzie w dniu 31 sierpnia 1939 r. miała obywatelstwo polskie, jednak stale mieszkała za granicą i jest narodowości rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej, łotewskiej, czy estońskiej.
Skarżący nie przedłożył, ani nie wskazał żadnych konkretnych dowodów pozwalających na obalenie domniemania narodowości ukraińskiej jego matki wynikającego z jej oświadczeń zawartych w ww. aktach stanu cywilnego. Samo wyjaśnienie przez skarżącego w toku postępowania sądowego, że oświadczenie jego matki o posiadaniu narodowości ukraińskiej zostało złożone pod wpływem strachu o życie swoje oraz rodziny, bez wskazania dowodów na tę okoliczność, nie może skutecznie podważyć ustaleń organów odnośnie tego faktu.
II OSK 1965/10 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
Obywatelem polskim nie jest osoba, która wprawdzie w dniu 31 sierpnia 1939 r. miała obywatelstwo polskie, jednak stale mieszkała za granicą i jest narodowości rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej, łotewskiej, czy estońskiej.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 2003.12.31) w Katowicach
z dnia 27 kwietnia 2000 r. II SA/Ka 1700/98
O utracie obywatelstwa polskiego decydowała nie narodowość narzucona ale rzeczywista